VJ1206Y102MXEAC
Mfr.Part #
VJ1206Y102MXEAC
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
1206 (3216 Metric)
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
1000pF
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
500V
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ1206Y102MXEAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y102MXEAC
VJ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)