VJ1206Y102MXAMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y102MXAMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
1000pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
50V
Dielectric :
X7R
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated :
50V
Series :
VJ
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Radiation Hardening :
No
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y102MXAMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y102MXAMC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)