VJ1206Y102KXCAB
Mfr.Part #
VJ1206Y102KXCAB
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Dielectric Material :
Ceramic
Thickness :
1.7018mm
Temperature Characteristics Code :
X7R
Multilayer :
yes
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated :
200V
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±10%
Rated (DC) Voltage (URdc) :
200V
Capacitance :
1000pF
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
6 Weeks
Packing Method :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Pbfree Code :
yes
Datasheets
VJ1206Y102KXCAB
Vishay / Vitramon VJ1206Y102KXCAB
VJ 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y102KXCAB Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
VJ1206Y102KXCAB Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm