VJ1206Y102KLCAJ32
Mfr.Part #
VJ1206Y102KLCAJ32
Description
CAP CER 1000 PF 200V X7R 1206 PB
Stock
985
In Stock :
985
Tolerance :
±10%
Height - Seated (Max) :
Length :
3.2 mm
Width :
1.6 mm
Product :
General Type MLCCs
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height :
1.7 mm
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Termination :
Standard
Ratings :
AEC-Q200
Voltage - Rated :
200V
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
1206 (3216 Metric)
Lead Style :
Class :
Class 2
Product Status :
Active
Features :
High Temperature
Subcategory :
Capacitors
Applications :
Automotive
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Maximum Operating Temperature :
+ 150 C
Capacitance :
1000 pF
Termination Style :
SMD/SMT
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
VJ1206
Thickness (Max) :
0.067" (1.70mm)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Package :
Digi-Reel?
Datasheets
VJ1206Y102KLCAJ32
Vishay / Vitramon VJ1206Y102KLCAJ32
VJ 1000 pF 200V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm) -55°C ~ 150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)