VJ1206Y102JXBMT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y102JXBMT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1000pF
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated :
100V
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X7R
Radiation Hardening :
No
Temperature Coefficient :
X7R
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206Y102JXBMT
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JXBMT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 1000pF