VJ1206Y102JXBMC
Mfr.Part #
VJ1206Y102JXBMC
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Radiation Hardening :
No
Length :
3.2mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
1000pF
Max Operating Temperature :
150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Series :
VJ
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
100V
Min Operating Temperature :
-55°C
Datasheets
VJ1206Y102JXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JXBMC
VJ 1000pF 100V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)