VJ1206Y102JXBAT
Mfr.Part #
VJ1206Y102JXBAT
Description
CAP CER 1000PF 100V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Weight :
16.187578mg
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Depth :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Imperial) :
ROHS3 Compliant
Radiation Hardening :
No
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated :
100V
Capacitance :
1000pF
Dielectric :
X7R
Case Code (Metric) :
Datasheets
VJ1206Y102JXBAT
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JXBAT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 1000pF