VJ1206Y102JXAAC
Mfr.Part #
VJ1206Y102JXAAC
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Tolerance :
±5%
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Published :
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Radiation Hardening :
No
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
1000pF
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Mount :
Surface Mount
Length :
3.2mm
Height :
1.7mm
Datasheets
VJ1206Y102JXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JXAAC
VJ 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)