VJ1206Y102JNAAT
Mfr.Part #
VJ1206Y102JNAAT
Description
CAP CER 1000PF 50V 1206 EPOXY
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C~125°C
JESD-609 Code :
e4
ECCN Code :
EAR99
Height :
1.7mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Temperature Coefficient :
X7R
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Terminal Finish :
Silver/Palladium (Ag/Pd)
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Surface Mount :
yes
Multilayer :
yes
Temperature Characteristics Code :
X7R
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Width :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Rated (DC) Voltage (URdc) :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
HTS Code :
Tolerance :
±5%
Length :
3.2mm
Series :
VJ
Pbfree Code :
Dielectric Material :
Ceramic
Feature :
Epoxy Mountable, Non-Magnetic
Capacitance :
1000pF
Datasheets
VJ1206Y102JNAAT
VJ CERAMIC CAPACITOR 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X7R ±5% 1000pF