VJ1206Y102JBEAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206Y102JBEAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1000PF 500V X7R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mount :
Surface Mount
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Metric) :
Width :
1.6002mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
500V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
1000pF
Series :
VJ OMD
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±5%
Thickness :
1.7018mm
Dielectric :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Length :
3.3528mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
500V
Datasheets
VJ1206Y102JBEAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JBEAT4X
VJ OMD 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y102JBEAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206Y102JBEAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V