VJ1206Y102JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y102JBCAT4X
Description
CAP CER 1000PF 200V X7R 1206
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
200V
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Tolerance :
±5%
Width :
1.6002mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Surface Mount, MLCC
Length :
3.3528mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated :
200V
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y102JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JBCAT4X
VJ OMD 1000pF 200V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y102JBCAT4X Overview
A 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is X7R.This device can operate on voltage - Rated DC of 200V.
VJ1206Y102JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V