VJ1206Y102JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y102JBAAT4X
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 1206
Thickness :
1.7018mm
Capacitance :
1000pF
Voltage - Rated DC :
50V
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
1 (Unlimited)
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±5%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Length :
3.3528mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
1.6002mm
Series :
VJ OMD
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Datasheets
VJ1206Y102JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y102JBAAT4X
VJ OMD 1000pF 50V Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y102JBAAT4X Overview
A program's size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is X7R and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206Y102JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V