VJ1206Y101JXPAT5Z
Mfr.Part #
VJ1206Y101JXPAT5Z
Description
CAP CER 100PF 250V X7R 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Capacitance :
100pF
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Dielectric Material :
Ceramic
Case Code (Metric) :
Multilayer :
yes
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Thickness :
1.7018mm
Number of Terminations :
2
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Characteristics Code :
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
250V
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C