VJ1206Y101JBCAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y101JBCAT4X
Description
CAP CER 100PF 200V X7R 1206
Capacitance :
100pF
Factory Lead Time :
13 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
200V
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Datasheets
VJ1206Y101JBCAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y101JBCAT4X
VJ OMD 100pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y101JBCAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R.A voltage of 200V is required to operate this capacitor.
VJ1206Y101JBCAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V