VJ1206Y101JBAAT4X
Mfr.Part #
VJ1206Y101JBAAT4X
Description
CAP CER 100PF 50V X7R 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Series :
VJ OMD
Height :
1.7mm
Capacitance :
100pF
Tolerance :
±5%
Applications :
Boardflex Sensitive
Case Code (Metric) :
Dissipation Factor :
2.5 %
Thickness :
1.7018mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X7R
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Published :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Factory Lead Time :
6 Weeks
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206Y101JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206Y101JBAAT4X
VJ OMD 100pF Ceramic Capacitor ±5% X7R 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206Y101JBAAT4X Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is X7R.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206Y101JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V