VJ1206V684MXAPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206V684MXAPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.68UF 50V Y5V 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
0.68µF
Depth :
1.6mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Height :
1.9mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
Y5V F
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated :
50V
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Free :
Lead Free
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Dielectric :
Y5V
Mount :
Surface Mount
Min Operating Temperature :
-25°C
Voltage - Rated DC :
50V
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Termination :
SMD/SMT
Vishay / Vitramon VJ1206V684MXAPW1BC
VJ 0.68μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V684MXAPW1BC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -25°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is Y5V F.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206V684MXAPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V