VJ1206V563MXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V563MXAPW1BC
Description
CAP CER 0.056UF 50V Y5V 1206
Depth :
1.6mm
Height :
1.9mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Max Operating Temperature :
85°C
Capacitance :
0.056μF
Voltage - Rated DC :
50V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tape and Reel (TR)
Vishay / Vitramon VJ1206V563MXAPW1BC
VJ 0.056μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V563MXAPW1BC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -25°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
VJ1206V563MXAPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V