VJ1206V475MXQTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V475MXQTW1BC
Description
CAP CER 4.7UF 10V Y5V 1206
Tolerance :
±20%
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
10V
Voltage - Rated DC :
10V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
4.7μF
Case Code (Imperial) :
Vishay / Vitramon VJ1206V475MXQTW1BC
VJ 4.7μF 10V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V475MXQTW1BC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -25°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to Y5V F.A voltage of 10V is required to operate this capacitor.
VJ1206V475MXQTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V