VJ1206V335MXJRW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V335MXJRW1BC
Description
CAP CER 3.3UF 16V Y5V 1206
Height :
1.9mm
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Tolerance :
±20%
Thickness (Max) :
0.051 1.30mm
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
16V
Min Operating Temperature :
-25°C
Capacitance :
3.3μF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Weight :
16.187578mg
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Vishay / Vitramon VJ1206V335MXJRW1BC
VJ 3.3μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V335MXJRW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -25°C if you want stable operation.Its coefficient is Y5V F and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 16V, it is capable of operating.
VJ1206V335MXJRW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V