VJ1206V273MXAPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V273MXAPW1BC
Description
CAP CER 0.027UF 50V Y5V 1206
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Height :
1.9mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated :
50V
Capacitance :
0.027μF
Tolerance :
±20%
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-25°C
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Y5V F
Vishay / Vitramon VJ1206V273MXAPW1BC
VJ 0.027μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V273MXAPW1BC Overview
A 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is Y5V F.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206V273MXAPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V