VJ1206V183MXACW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206V183MXACW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 50V Y5V 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Tolerance :
±20%
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
0.018μF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Case Code (Metric) :
Height :
1.9mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated :
50V
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
Y5V
Series :
VJ
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-25°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Published :
Termination :
SMD/SMT
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Vishay / Vitramon VJ1206V183MXACW1BC
VJ 0.018μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V183MXACW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206V183MXACW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V