VJ1206V155MXJTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V155MXJTW1BC
Description
CAP CER 1.5UF 16V Y5V 1206
Min Operating Temperature :
-25°C
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated DC :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Width :
1.6mm
Tolerance :
±20%
Depth :
1.6mm
Capacitance :
1.5μF
Height :
1.9mm
Temperature Coefficient :
Y5V F
Published :
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.041 1.05mm
Vishay / Vitramon VJ1206V155MXJTW1BC
VJ 1.5μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V155MXJTW1BC Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be higher than -25°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is Y5V F.Ceramic capacitor runs on voltage of 16V - Rated DC.
VJ1206V155MXJTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 16V