VJ1206V154MXACW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V154MXACW1BC
Description
CAP CER 0.15UF 50V Y5V 1206
Depth :
1.6mm
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Height :
1.9mm
Capacitance :
0.15μF
Tolerance :
±20%
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Length :
3.2mm
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
50V
Min Operating Temperature :
-25°C
Lead Free :
Lead Free
Vishay / Vitramon VJ1206V154MXACW1BC
VJ 0.15μF 50V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206V154MXACW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -25°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with Y5V F being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206V154MXACW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with Y5V F being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V