VJ1206V104MXJPW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206V104MXJPW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 16V Y5V 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Capacitance :
0.1μF
Voltage - Rated :
16V
Max Operating Temperature :
85°C
Published :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-25°C~85°C
Height :
1.9mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Tolerance :
±20%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Temperature Coefficient :
Y5V F
Dielectric Material :
Tantalum
Factory Lead Time :
14 Weeks
Case Code (Imperial) :
Lead Free :
Lead Free
Dielectric :
Y5V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
16V
Termination :
SMD/SMT
Width :
1.6mm
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Case Code (Metric) :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Vishay / Vitramon VJ1206V104MXJPW1BC
VJ 0.1μF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)