VJ1206V103MXJCW1BC
Mfr.Part #
VJ1206V103MXJCW1BC
Description
CAP CER 10000PF 16V Y5V 1206
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Lead Free :
Lead Free
Capacitance :
10000pF
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Width :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
85°C
Factory Lead Time :
14 Weeks
Temperature Coefficient :
Y5V F
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±20%
Operating Temperature :
-25°C~85°C
VJ
Mount :
Surface Mount
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-25°C
Height :
1.9mm
Voltage - Rated DC :
16V
Dielectric :
Y5V
GENERAL PURPOSE
Vishay / Vitramon VJ1206V103MXJCW1BC
VJ 10000pF 16V Ceramic Capacitor ±20% Y5V F 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -25°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)