VJ1206H104JFAAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206H104JFAAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.1UF 50V X8R 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±5%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Temperature Coefficient :
X8R
Feature :
High Temperature
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Capacitance :
0.1μF
Max Operating Temperature :
150°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Dielectric :
X8R
Dissipation Factor :
0.1 %
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Voltage - Rated DC :
50V
Width :
1.6mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Height :
1.7mm
Depth :
1.6mm
Termination :
SMD/SMT
Series :
VJ
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
50V
Datasheets
VJ1206H104JFAAT
Vishay / Vitramon VJ1206H104JFAAT
VJ 1206 3216Metric Ceramic Capacitor 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm X8R ±5% 0.1muF