VJ1206G335MXQTW1BC
Mfr.Part #
VJ1206G335MXQTW1BC
Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
10V
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Tolerance :
±20%
Series :
VJ
Temperature Coefficient :
X5R
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Surface Mount
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Tape and Reel (TR)
Dielectric Material :
Tantalum
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Max Operating Temperature :
85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Case Code (Metric) :
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
10V
Thickness (Max) :
0.075 1.90mm
Height :
1.9mm
Operating Temperature :
-55°C~85°C
Capacitance :
3.3μF
Dielectric :
X5R
Vishay / Vitramon VJ1206G335MXQTW1BC
VJ 3.3μF 10V Ceramic Capacitor ±20% X5R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~85°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206G335MXQTW1BC Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X5R.Powered by voltage of 10V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206G335MXQTW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with X5R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 10V