VJ1206A910KBAAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A910KBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 91PF 50V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Series :
VJ OMD
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Width :
1.6002mm
Feature :
Soft Termination, High Voltage
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.3528mm
Capacitance :
91pF
Factory Lead Time :
14 Weeks
Voltage - Rated :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Tolerance :
±10%
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Applications :
Boardflex Sensitive
Published :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
50V
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Datasheets
VJ1206A910KBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A910KBAAT4X
VJ OMD 91pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A910KBAAT4X Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is C0G NP0.Powered by voltage of 50V, it can be operated with a voltage of rated DC.
VJ1206A910KBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V