VJ1206A910JBAAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A910JBAAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 91PF 50V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Published :
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Tolerance :
±5%
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Series :
VJ OMD
Voltage - Rated DC :
50V
Applications :
Boardflex Sensitive
Factory Lead Time :
14 Weeks
Thickness :
1.7018mm
Length :
3.3528mm
Voltage - Rated :
50V
Width :
1.6002mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitance :
91pF
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Datasheets
VJ1206A910JBAAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A910JBAAT4X
VJ OMD 91pF 50V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A910JBAAT4X Overview
Programs on this device are of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A910JBAAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V