VJ1206A8R2DXJPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A8R2DXJPW1BC
Description
CAP CER 8.2PF 16V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Width :
1.6mm
Voltage - Rated :
16V
Length :
3.2mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
16V
Tolerance :
±0.5pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Case Code (Imperial) :
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
Height :
1.9mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Tape and Reel (TR)
Termination :
SMD/SMT
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
8.2pF
VJ
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2DXJPW1BC
VJ 8.2pF 16V Ceramic Capacitor ±0.5pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)