VJ1206A8R2CXEAP
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXEAP
Description
CAP CER 8.2PF 500V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Published :
Min Operating Temperature :
-55°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
500V
Tolerance :
±0.25pF
Capacitance :
8.2pF
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated DC :
500V
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206A8R2CXEAP
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXEAP
VJ 8.2pF 500V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXEAP Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 500V, it can operate.
VJ1206A8R2CXEAP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V