VJ1206A8R2CXCMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXCMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±0.25pF
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Dielectric :
C0G
Series :
VJ
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated DC :
200V
Voltage - Rated :
200V
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
8.2pF
Mount :
Surface Mount
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Datasheets
VJ1206A8R2CXCMC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXCMC
VJ 8.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXCMC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 200V, it is capable of operating.
VJ1206A8R2CXCMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V