VJ1206A8R2CXCAC
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXCAC
Description
CAP CER 8.2PF 200V C0G/NP0 1206
Min Operating Temperature :
-55°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Max Operating Temperature :
150°C
Voltage - Rated :
200V
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Tolerance :
±0.25pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Published :
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Capacitance :
8.2pF
Voltage - Rated DC :
200V
Datasheets
VJ1206A8R2CXCAC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXCAC
VJ 8.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXCAC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 200V can be used for operation.
VJ1206A8R2CXCAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V