VJ1206A8R2CXBMP
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXBMP
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated :
100V
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±0.25pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
8.2pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.2mm
Published :
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206A8R2CXBMP
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXBMP
VJ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXBMP Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 100V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A8R2CXBMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V