VJ1206A8R2CXBMC
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXBMC
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 1206
Capacitance :
8.2pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.25pF
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
100V
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ1206A8R2CXBMC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXBMC
VJ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXBMC Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206A8R2CXBMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V