VJ1206A8R2CXBAC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXBAC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Mount :
Surface Mount
Tolerance :
±0.25pF
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Max Operating Temperature :
150°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Width :
1.6mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Height :
1.7mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Capacitance :
8.2pF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
100V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Length :
3.2mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Weight :
16.187578mg
Datasheets
VJ1206A8R2CXBAC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXBAC
VJ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXBAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 100V.
VJ1206A8R2CXBAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V