VJ1206A8R2CXAAC
Mfr.Part #
VJ1206A8R2CXAAC
Description
CAP CER 8.2PF 50V C0G/NP0 1206
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Voltage - Rated :
50V
Max Operating Temperature :
150°C
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Tolerance :
±0.25pF
Depth :
1.6mm
Length :
3.2mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Voltage - Rated DC :
50V
Capacitance :
8.2pF
Datasheets
VJ1206A8R2CXAAC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2CXAAC
VJ 8.2pF 50V Ceramic Capacitor ±0.25pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2CXAAC Overview
In the case of this device, the size/dimension of the program is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.In order to achieve stable operation, the operating temperature should be greater than -55°C.The temperature coefficient of resistance is generally defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to per degree change in temperature, and its coefficient is C0G NP0.Ceramic capacitor is able to operate wCeramic capacitorh the voltage - Rated DC of 50V.
VJ1206A8R2CXAAC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V