VJ1206A8R2BXCMC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A8R2BXCMC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 8.2PF 200V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
14 Weeks
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated :
200V
Length :
3.2mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated DC :
200V
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Dielectric :
C0G
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mount :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Series :
VJ
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Tolerance :
±0.1pF
Capacitance :
8.2pF
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
150°C
Datasheets
VJ1206A8R2BXCMC
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2BXCMC
VJ 8.2pF 200V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2BXCMC Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals C0G NP0 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 200V allows it to function.
VJ1206A8R2BXCMC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 200V