VJ1206A8R2BXBPW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A8R2BXBPW1BC
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 1206
Capacitance :
8.2pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Height :
1.9mm
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
125°C
Tolerance :
±0.1pF
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Voltage - Rated DC :
100V
Case Code (Imperial) :
Length :
3.2mm
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
ROHS3 Compliant
Width :
1.6mm
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2BXBPW1BC
VJ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2BXBPW1BC Overview
Ceramic capacitor is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206A8R2BXBPW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V