VJ1206A8R2BXBMP
Mfr.Part #
VJ1206A8R2BXBMP
Description
CAP CER 8.2PF 100V C0G/NP0 1206
Voltage - Rated :
100V
Tolerance :
±0.1pF
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Operating Temperature :
150°C
Capacitance :
8.2pF
Length :
3.2mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Depth :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
VJ1206A8R2BXBMP
Vishay / Vitramon VJ1206A8R2BXBMP
VJ 8.2pF 100V Ceramic Capacitor ±0.1pF C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A8R2BXBMP Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
VJ1206A8R2BXBMP Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V