VJ1206A822FXATW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A822FXATW1BC
Description
CAP CER 8200PF 50V C0G/NP0 1206
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Applications :
GENERAL PURPOSE
Dielectric Material :
Tantalum
Lead Free :
Lead Free
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
1.6mm
Case Code (Metric) :
Width :
1.6mm
Surface Mount, MLCC
Height :
1.9mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
8200pF
Termination :
SMD/SMT
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Min Operating Temperature :
-55°C
VJ
Vishay / Vitramon VJ1206A822FXATW1BC
VJ 8200pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A822FXATW1BC Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A822FXATW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V