VJ1206A822FXARW1BC
Mfr.Part #
VJ1206A822FXARW1BC
Description
CAP CER 8200PF 50V C0G/NP0 1206
Length :
3.2mm
Voltage - Rated :
50V
Voltage - Rated DC :
50V
Depth :
1.6mm
Thickness (Max) :
0.053 1.35mm
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
8200pF
Factory Lead Time :
15 Weeks
Max Operating Temperature :
125°C
Termination :
SMD/SMT
Dielectric Material :
Tantalum
Height :
1.9mm
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Dielectric :
C0G
Lead Free :
Lead Free
Tolerance :
±1%
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Vishay / Vitramon VJ1206A822FXARW1BC
VJ 8200pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A822FXARW1BC Overview
A program's size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 50V, it is capable of operating.
VJ1206A822FXARW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V