VJ1206A821KXEMT
Mfr.Part #
VJ1206A821KXEMT
Description
CAP CER 820PF 500V C0G/NP0 1206
Factory Lead Time :
14 Weeks
Capacitance :
820pF
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Surface Mount, MLCC
REACH SVHC :
Unknown
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ
Published :
Number of Pins :
2
Length :
3.2mm
Voltage - Rated DC :
500V
Case Code (Imperial) :
Case Code (Metric) :
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Voltage - Rated :
500V
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Depth :
1.6mm
Datasheets
VJ1206A821KXEMT
Vishay / Vitramon VJ1206A821KXEMT
VJ 820pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821KXEMT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A821KXEMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V