VJ1206A821KXEAT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A821KXEAT
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 500V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Min Operating Temperature :
-55°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
820pF
Max Operating Temperature :
150°C
Length :
3.2mm
Tolerance :
±10%
Depth :
1.6mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Mount :
Surface Mount
Factory Lead Time :
14 Weeks
Dielectric :
C0G
Series :
VJ
Voltage - Rated DC :
500V
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated :
500V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
VJ1206A821KXEAT
Vishay / Vitramon VJ1206A821KXEAT
VJ 820pF 500V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821KXEAT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 500V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A821KXEAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V