VJ1206A821JXEAR
Mfr.Part #
VJ1206A821JXEAR
Description
CAP CER 820PF 500V C0G/NP0 1206
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Factory Lead Time :
14 Weeks
Min Operating Temperature :
-55°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Depth :
1.6mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated DC :
500V
Tolerance :
±5%
Published :
Capacitance :
820pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
500V
Series :
VJ
Max Operating Temperature :
150°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Length :
3.2mm
Mount :
Surface Mount
Datasheets
VJ1206A821JXEAR
Vishay / Vitramon VJ1206A821JXEAR
VJ 820pF 500V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821JXEAR Overview
This device's program size/dimension is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1206A821JXEAR Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V