VJ1206A821JBBAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A821JBBAT4X
Description
CAP CER 820PF 100V NP0 1206
Tolerance :
±5%
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
VJ OMD
Applications :
Boardflex Sensitive
Voltage - Rated DC :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Voltage - Rated :
100V
Width :
1.6002mm
Capacitance :
820pF
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Thickness :
1.7018mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Length :
3.3528mm
Datasheets
VJ1206A821JBBAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A821JBBAT4X
VJ OMD 820pF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821JBBAT4X Overview
Ceramic capacitor is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
VJ1206A821JBBAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V