VJ1206A821FXBCW1BC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A821FXBCW1BC
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 820PF 100V C0G/NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Series :
VJ
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Free :
Lead Free
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Termination :
SMD/SMT
Tolerance :
±1%
Max Operating Temperature :
125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Height :
1.9mm
Depth :
1.6mm
Factory Lead Time :
15 Weeks
Capacitance :
820pF
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
1.6mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Length :
3.2mm
Dielectric :
C0G
Voltage - Rated :
100V
Dielectric Material :
Tantalum
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
100V
Thickness (Max) :
0.035 0.90mm
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Vishay / Vitramon VJ1206A821FXBCW1BC
VJ 820pF 100V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821FXBCW1BC Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 100V, it can operate.
VJ1206A821FXBCW1BC Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V