VJ1206A821FXAMT
Mfr.Part #
VJ1206A821FXAMT
Description
CAP CER 820PF 50V C0G/NP0 1206
1 (Unlimited)
Width :
1.6mm
Voltage - Rated DC :
50V
Length :
3.2mm
Height :
1.8mm
Case Code (Metric) :
Depth :
1.6mm
Tolerance :
±1%
Capacitance :
820pF
Operating Temperature :
-55°C~150°C
Published :
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Min Operating Temperature :
-55°C
Size / Dimension :
0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
Max Operating Temperature :
125°C
Weight :
16.187578mg
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Voltage - Rated :
50V
Termination :
SMD/SMT
Datasheets
VJ1206A821FXAMT
Vishay / Vitramon VJ1206A821FXAMT
VJ 820pF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A821FXAMT Overview
Programs on this device are of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 50V Volts DC - Rated DC.
VJ1206A821FXAMT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V