VJ1206A820KBLAT4X
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
VJ1206A820KBLAT4X
Manufacturer
Vishay / Vitramon
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 82PF 630V NP0 1206
Manufacturer :
Vishay / Vitramon
Product Category :
Ceramic Capacitors
Tolerance :
±10%
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Number of Terminations :
2
Length :
3.25mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Pbfree Code :
yes
ECCN Code :
EAR99
Mount :
Surface Mount
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Capacitance :
82pF
Voltage - Rated DC :
630V
JESD-609 Code :
e3
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Width :
1.6mm
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Factory Lead Time :
6 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric Material :
Ceramic
Height :
1.7mm
Temperature Characteristics Code :
C0G
Thickness :
1.7018mm
Packing Method :
TR, 7 INCH
Applications :
Boardflex Sensitive
Series :
VJ OMD
Datasheets
VJ1206A820KBLAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A820KBLAT4X
VJ OMD 82pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820KBLAT4X Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G NP0.Ceramic capacitor runs on voltage of 630V - Rated DC.
VJ1206A820KBLAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 630V