VJ1206A820KBGAT4X
Mfr.Part #
VJ1206A820KBGAT4X
Description
CAP CER 82PF 1KV NP0 1206
Ceramic Capacitors
Height :
1.7mm
Surface Mount
ECCN Code :
EAR99
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Voltage - Rated DC :
1kV
JESD-609 Code :
e3
Capacitance :
82pF
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Thickness (Max) :
0.067 1.70mm
Length :
3.35mm
Packing Method :
TR, Embossed Plastic, 7 Inch
Pbfree Code :
yes
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
HTS Code :
Tape and Reel (TR)
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
15 Weeks
Series :
VJ OMD
Temperature Characteristics Code :
1206 (3216 Metric)
Width :
1.6mm
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Size / Dimension :
0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Thickness :
1.7018mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Terminations :
2
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Datasheets
VJ1206A820KBGAT4X
Vishay / Vitramon VJ1206A820KBGAT4X
VJ OMD 82pF Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
VJ1206A820KBGAT4X Overview
This device's program size/dimension is 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 1kV can be used for operation.
VJ1206A820KBGAT4X Features
a size/dimension of 0.132Lx0.063W 3.35mmx1.60mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 1kV